• 02166129745
  • info@araco.ir
هموژنایزر کرم
2 مهر 2021

هموژنایزر کرم

کرم آرایشی و بهداشتی چگونه تولید می شود؟

کرم و لوسیون های آرایشی و دارویی جزو محصولاتی است که اکثر مردم به صورت روزانه از آن استفاده می کنند. در این مطلب می خواهیم توضیح بدهیم که کرم بهداشتی و ضد آفتاب به چه صورت تولید می شوند و از چه موادی تشکیل شده است.
میکسر تولید کرم ضد آفتاب

مواد اصلی تشکل دهنده کرم ضد آفتاب و لوسیون پوست

تقریبا اکثر کرم های آرایشی و بهداشتی و لوسیونها، یک ماده خمیر مانند پایه به عنوان بیس دارند. افزودنی های، ترکیبات شیمیایی و دارویی و رنگ ها، به صورت امولسیون یا سوسپانسیون در این خمیر پایه مخلوط می شوند.

خمیرهای پایه معمولا ترکیبی از آب، روغن های گیاهی، گلیسیرین و یا موم هستند. هرچقدر مواد پایه از کیفیت بیشتری برخوردار باشند، عوارض کمتری خواهند داشت و بهتر جذب پوست می شوند. در عین حال استفاده از ترکیبات پایه ارگانیک و گیاهی کمک زیادی می کند تا حساسیت کمتری در پوست ایجاد شود. البته خودتان میدانید که قیمت مواد ارگانیگ و طبیعی بسیار بالا است و قاعدتا کرم های با کیفیت، ارزان نخواهند بود.

مواد اولیه ارگانیک در تولید کرم و لوسیون، اگرچه گرانتر هستند اما برای سلامت پوست مفیدترند.

همانطور که گفتیم خمیر پایه یا کلد کرم معمولا از روغن و موم یا وکس ساخته میشود که در حالت پایه هم به نرمی پوست کمک می کنند. در مورد خمیر پایه هر کشوری استانداردها و محدویت های خود را دارد که برای حفظ سلامت افراد جامعه تدوین شده است.به موادی شیمیایی که برای ایجاد خواص دارویی و بهداشتی در کرم وجود دارد، معمولا افزودنی هایی هم اضافه می کنند تا از فاسد شدن سریع کرم جلوگیری شود.

روش تولید کرم

پس از مشخص شدن فرمولاسیون شیمایی، انتخاب رنگ ها و افزودنی های مجاز، کل این مواد با خمیر پایه یا کلد کرم(Cold cream) به صورت همگن مخلوط میشود. این مرحله در کیفیت محصول تاثیر خیلی زیادی دارد. هرچقدر اندازه ذرات در مخلوط کرم کوچکتر باشد و همه مواد به صورت یکنواخت تر پخش شده باشند، گرید کرم بالاتر می رود. شاید به نظرتان این قسمت از فرآیند تولید بسیار راحت باشد اما از نظر فنی جزو مهمترین قسمتهای ساخت محصول است. مخلوط کردن مواد در کرم ها با استفاده از هموژنایزر انجام میشود. خروجی این دستگاه یک مخلوط کاملا یکنواخت است که درون آن ذرات به شکل گلوله نباید در بیایند و تمام مخلوط باید کاملا همگن شود.

میکسر تولید کرم ضد و لوسیون

در مرحله پایانی و بعد از تست هر بچ محصول و مطابقت آن با استاندارد های لازم، مرحله بسته بندی انجام می شود. استفاده از دستگاه های اتوماتیک و کم کردن دخالت دست یکی دیگر از عواملی است که می تواند بر روی کیفیت کرم تاثیر بگذارد. البته در زمان نگهداری هم نباید کرم در دمای خیلی بالا بماند.

پس استفاده از مواد اولیه مرغوب و طبیعی بودن آنها، استفاده از مخلوط کن و هموژنایزر صنعتی برای یکنواخت شدن مواد و روش بسته بندی و نگهداری تاثیر زیادی بر کیفیت کرم بهداشتی و آرایشی دارد. با این توضیحات مشخص شد که اگرچه مواد اولیه تاثیر زیادی بر روی محصول نهایی دارد، اما تنها عامل تاثیر گذار بر ارزش نهایی کرم ها نیست و فرآیندهای تولید و بسته بندی هم می تواند بسیار مهم باشد.

مقاله های مرتبط

هموژنایزر و میکسر رنگ
معنی استیج در هموژنایزر روتور استاتور

مقاله قیمت هموژنایزر در سایت ویرگول
لینک فیلم آشنایی با هموژنایزر و کاربردهای آن

میکسر هموزنایزر در نانو مواد و صنعت داروهای گیاهی و شیمیایی
قیمت دستگاه هموژنایزر
تولید سس گوجه و رب با هموژنایزر