• 02166129745
  • info@araco.ir
مهندسی معکوس چیست؟
4 اسفند 2018

مهندسی معکوس چیست؟

مهندسی معکوس یعنی چه؟

مفهوم مهندسی معکوس به معنی یک روش نسبتا کوتاه، برای شناختن اصولی و مهندسی یک دستگاه، قطعه صنعتی، نرم افزار، پلت فرم، فرآیند یا روش انجام کار از روی نمونه تولید شده با کیفیت است. به بیانی دیگر می توانیم بگوییم مهندسی معکوس به معنی استفاده از یک پاسخ برای رسیدن به سوال است. پاسخی که ما از آن صحبت می کنیم معمولا یک Product خواهد بود که شرکت برای رفع نیاز مشتریان و بالا بردن سهم بازار خود، آنرا تولید کرده است. این محصول شاید یک دستگاه یا محصول مثل ماشین آلات خط تولید، تجهیزات پزشکی، یک نرم افزار یا پلت فرم و یا حتی یک محصول شیمیایی و دارویی باشد. متاسفانه در چند سال اخیر از مهندسی معکوس به عنوان یک روش تست زدن در کنکور یاد می شود. در این روش با توجه به تفاوت جواب ها و گزینه های تستی و حذف کردن موارد غلط، به جواب درس سوال می رسند. این نوع مهندسی معکوس مورد نظر ما نیست و تمرکز ما در این مقاله بر روی مهندسی معکوس صنعتی خواهد بود.

تعریف مهندسی معکوس مکانیک

تعریفی که ما می خواهیم در مورد مهندسی معکوس در صنعت ارائه کنیم، کاملا با استفاده آن برای تست و کنکور تفاوت دارد. البته تعریف جهانی Reverse engineering هم به توضیحات ما نزدیکتر است. فرض کنید که شما یک دستگاه یا محصول خارجی دارید که به خاطر قیمت بالا یا مشکلات تحریم و واردات نمی توانید در حال حاضر آن را تامین کنید. در اینجا با استفاده از خدمات مهندسی معکوس مکانیک، شما به دانش طراحی، نحوه عملکرد، آنالیز مواد و روش ساخت قطعه یا دستگاه مورد نظر پی می برید. با این کار می توانید محصول مورد نیازتان را با قیمت کمتر و در داخل ایران تولید کنید. در عین حال چون به علم و دانش طراحی و ساخت آن دستگاه رسیده اید، می توانید تغییرات لازم را هم در نسخه های بعدی اعمال کنید.

مهندسی معکوس مکانیکالبته طراحی صنعتی یک محصول جدید هم روشی دیگر برای تولید است. اما به خاطر اینکه در طراحی همیشه خطا وجود دارد، زمان و هزینه بیشتری را برای شما خواهد داشت. مزیت بزرگ طراحی محصول جدید این است که می توانید راحتتر حقوق معنوی محصول خود را در اختیار بگیرید و در عین حال به عنوان لیدر بازار مطرح بشوید.

فرق مهندسی معکوس و کپی کاری دستگاه

از مهمترین نکات هنگام ساخت یک دستگاه یا قطعه از روی نمونه خارجی آن، آشنایی با مفهوم مهندسی معکوس و دانستن تفاوت آن با کپی کردن است. در روش کپی کردن یک دستگاه یا محصول، تمام قطعات در شرایط کارگاهی و عموما بدون وجود مستندات فنی(مانند نقشه یا مدل سه بعدی) کپی می شود. در این روش که اصولا به حالت سنتی انجام می پذیرد، مستندات و نقشه ها و مدل سه بعدی دستگاه تهیه نمی شود و متریال هر قطعه نیز به صورت اصولی ارزیابی نخواهد شد.

مهندسی معکوس

روش کپی کردن یک محصول یا دستگاه خارجی در ظاهر هزینه کمتری برای کارفرما خواهد داشت. ولی به دلیل اصولی نبودن این روش، معمولا تعداد دفعات سعی و خطا و بروز ایرادات در دستگاه کپی شده موجب خواهد شد هزینه آن از فرآیند مهندسی معکوس بسیار بیشتر باشد.

مراحل مهندسی معکوس صنعتی

از مشکلات روش کپی کردن قطعه یا محصول، میتوان به این مورد اشاره کرد که توسط یک کارگاه انجام می شود. به همین خاطر در نهایت کارفرما به صورت کامل وابسته به آن کارگاه خواهد بود و امکان تولید محصول کپی شده در خارج از آن کارگاه وجود ندارد.
بر خلاف این روش، مهندسی معکوس قطعات و تجهیزات صنعتی، فرآیندی کاملا اصولی است که فعالیت هایی مانند دمونتاژ، مونتاژ، مدلسازی سه بعدی، تهیه نقشه های ساخت و آنالیز متریال را شامل می شود.

بدین ترتیب پس از مدلسازی سه بعدی نمونه خارجی دستگاه با نرم افزارهایی مانند سالیدورک، کتیا و ... ،اطلاعات کاملی از کلیه قطعات و المان های مورد نظر تجهیز استخراج می شود و کارفرما با دانش کامل نسبت به نحوه عملکرد و کارکرد هر یک از قطعات و اجزای دستگاه، می تواند فرآیند تولید را برون سپاری نموده و یا دستگاه را در داخل شرکت تولید نماید.

مراحل روش مهندسی معکوسهمچنین به دلیل حذف فرآیند سعی و خطا، سرعت کار افزایش یافته و امکان ایجاد تغییرات در دستگاه نیز وجود خواهد داشت. در این مرحله با استفاده از نرم افزاری مانند سالید ورکز می توان شرایط کاری دستگاه را قبل و بعد از اعمال تغییرات در محیط سه بعدی مشاهده نمود و نیز ایرادات احتمالی را پیش از ساخت بر طرف نمود.

کاربردهای مهندسی معکوس

به صورت کلی دلایل استفاده از مهندسی معکوس به شرح زیر است:
- مهندسی معکوس یک دستگاه از روی نمونه خارجی، بررسی اینکه یک محصول چگونه کار می‌کند، از چه اجزایی تشکیل شده و برآورد هزینه‌ ها
- بهینه سازی دستگاه یا تجهیز از روی نمونه موجود
- بهینه سازی خط تولید و افزایش بهره وری
- بدست آوردن اطلاعات حساس مانند جنس قطعات یک قطعه یا محصول به کمک دیس اسمبل (دمونتاژ) و آنالیز متریال
- اهداف علمی و آموزشی مانند تهیه راهنمای مصور تعمیرات، یا مونتاژ و دمونتاژ
- تولید یک ماده شیمیایی و یا فرمول مشخص
- ساختن یک پلت فرم و نرم افزار از روی نمونه مشابه

 

مهندسی معکوس ماشین آلات خط تولید
انجام پروژه مهندسی معکوس از روی دستگاه اروپایی
مشاوره در مورد طراحی و تولید محصول
شماره موبایل : 09124780268
شماره تماس شرکت : 02166561974-02166129745
نمونه پروژه های مهندسی معکوس آراکو در اینستاگرام
وبلاگ تخصصی سالیدورک(سالیدورکس) و خدمات مهندسی معکوس شرکت آراکو

صفحه خدمات مهندسی معکوس آراکو