• 02166129745
  • info@araco.ir
فن برج خنک کننده
14 بهمن 2022

فن برج خنک کننده

کار فن برج خنک کن

فن در کولینگ تاور وظیفه ایجاد جریان هوا برای افزایش راندمان تبخیر را بر عهده دارد. هر چقدر که فن و پره ها کیفیت بالاتری داشته باشد، مصرف برق کاهش پیدا می کند و دستگاه لرزش کمتری خواهد داشت. البته همانطور که انتخاب یک فن ضعیف با هوادهی کمتر از شرایط طراحی می تواند باعث شود که کولینگ واتر به دمای سرد مورد نظر نرسد، پره های بیش از حد بزرگ و با سرعت بالا هم می توانند باعث پاشش بیش از حد قطرات به بیرون شوند که مصرف آب در برج خنک کننده را زیاد خواهد کرد.
فن برج خنک کننده و ایرکولر

طبقه بندی فن کولینگ تاور بر اساس محل قرار گرفتن

همانطور که می دانید Cooling tower ها از نظر حالت ایجاد جریان هوا به دو نوع مکشی و دمشی تقسیم می شوند. برج های خنک کننده فلزی معمولا از نوع دمشی هستند که فن آنها در قسمت ورودی هوا قرار می گیرد و معمولا از نوع سانتریفیوژ(گریز از مرکز) ساخته می شود.

اما در کولینگهای مکشی، مجموعه فن در بالای برج و داخل فن استک قرار می گیرد که هوا را به سمت بیرون می مکد. برج خنک کننده فایبرگلاس که آن را در صنعت بیشتر می شناسیم هم از نوع مکشی(Induced draft cooling tower) است که مصرف برق کمتری از نوع دمشی(Forced draft cooling tower) دارد. توضیحات ما در این مقاله در مورد فن های مکنده برج خنک کننده است که از نوع محوری(Axial fan) هستند.

فرمول محاسبه توان فن و پروانه

برای اینکه توان مصرفی فن اکسیال و محوری را محاسبه کنیم می توانیم از فرمول زیر بهره بگیریم:

P = dp*q/μ

که در این فرمول

P توان مصرفی واقعی فن بر حسب وات

dp فشار ایجاد شده توسط فن با واحد پاسکال

q مقدار هوادهی پروانه بر حسب متر مکعب در ثانیه

و μ راندمان فن است که یک عدد بدون بعد و مقدارش بین 0 تا 1 خواهد بود.

همانطور که از فرمول بالا مشخص است، هرچقدر دبی و فشار ایجاد شده توسط فن محوری بیشتر باشد، توان مصرفی افزایش می یابد. علاوه بر این اگر چون عدد راندمان در مخرج کسر قرار گرفته، با کم شدن راندمان پروانه، انرژی بیشتری برای ایجاد هوادهی مورد نظر لازم است.

جنس فن برج خنک کننده

از آنجا که قطر پره ها با توجه به ابعاد برج خنک کن تغییر می کند، جنس بلیدها هم تا حد زیادی به قطر بستگی دارد. برای قطر بیشتر از 2 متر، انتخاب مناسب شما استفاده از فن فایبرگلاس است. البته در بعضی از موارد فن آلومینیومی و فلزی هم در کولینگ تاورهای قدیمی تر استفاده می شده است.

فن ایرفویل پیچش دار

فن پلاستیکی(فن مولتی وینگ)

این مدل از پره ها که معمولا به صورت تزریق پلاستیک ساخته می شوند برای استفاده در برج های کوچک است و نهایتا تا قطر 1.5 الی 2 متر مورد استفاده قرار می گیرد. در قطر بین 0.5 متر تا 1.5 متر بعضی از تولید کننده ها از فن های فلزی ضربی هم استفاده می کنند که مقداری سنگین تر هستند.

فن مولتی وینگ کولینگ تاور

فن آلومینیومی یا فلزی برج خنک کن

در بسیاری از ایرکولرها یا کولینگ تاور های بتنی قدیمی، از پره آلمینیوم، گالوانیزه یا فولادی استفاده می شد. علت استفاده از این نوع پره ها معمولا این بود که تکنولوژی کامپوزیت مثل امروز رشد نکرده بود. در بین این مدل های بلید و فن، پره آلومینیومی که با استفاده از روش پولترود و به صورت بلید تیغه ای تولید میشود هنوز هم در بعضی از پروژه های مورد استفاده قرار می گیرد. فن آلومینیومی که در پروژه های داخل ایران استفاده شده معمولا محصول شرکت هایی مثل ایلمد(ilmed fan) یا کوفیمکو(Cofimco fan) است. در شرایط فعلی به خاطر بالا رفتن قیمت دلار، واردات آن بسیار هزینه بر و سخت خواهد بود. بهترین گزینه برای تعویض فن آلومینیوم، استفاده از پره کامپوزیت فایبرگلاس با رزین مقاوم در برابر حرارت و خوردگی می باشد.

فن آلومینیومی برج خنک کننده طرح کفیمکو

فن فایبرگلاس(کامپوزیت) ایرفویل

پیشرفتهای چند دهه اخیر در حوزه متریال کامپوزیت، باعث شد پای این مواد به صنعت تهویه باز شود. از ویژگی های فن کامپوزیت(فایبرگلاس یک نوع از کامپوزیت است) می توان به سبک بودن، استحکام بسیار زیاد، مقاومت در برابر تابش مستقیم خورشید و قابلیت ایجاد پیچش در شعاع اشاره کرد. به خاطر این قابلیت های منحصر بفرد، اگر شما بخواهید یک فن با قطر 2 متر(تقریبا 6 فوت) تا 7.5 متر (25 فوت) برای کولینگ تاور یا ایرکولر خریداری کنید، بهترین انتخاب، فن فایبرگلاس است. شاید جالب باشد که بدانید که فن فایبر گلاس به دو صورت تیغه ای و پیچش دار قابل تولید است و هر کدام ویژگی های خود را دارد.

ما با کمک نرم افزارهای بروز طراحی فن در دنیا، استفاده از روش های مدرن طراحی و شبیه سازی و تجربه منحصر بفرد در حوزه برج خنک کننده و ایرکولر، می توانیم فن کولینگ تاور و ایرکولر را تا قطر 7.5 متر تولید کنیم. تمام پره های تولید شده به همراه هاب و کلمپ گالوانیزه یا استیل و به صورت ست کامل بالانس شده تحویل مشتریان عزیز می شود.

در تصاویر زیر نمونه خروجی نرم افزار طراحی فن برج خنک کن و پره فایبر گلاس تولید شده را مشاهده می کنید.

نرم افزار طراحی فن کولینگ تاور

فن فایبرگلاس برج خنک کن تیغه ای

کاربرد پره ایرفویل (فن برج خنک کننده)

فن کامپوزیت در انواع مختلف کولینگ تاور کاربرد دارد. صنایعی که در آنها می توانیم از پروانه فایبرگلاس استفاده کنیم عبارتند از :
- فن برج خنک کن کارخانه های فولاد
- پره کولینگ تولیدکنندگان مواد غذایی(لبنیات، رب، کشت و صنعت)
- پروانه فایبر شرکت های تولید آلومینیوم، مس، سرب و سایر فلزات
- فن برای Cooling tower پالایشگاه و پتروشیمی

شبیه سازی و سیمولیشن فن و جریان هوا در برج خنک کننده

برای اطمینان از عملکرد صحیح و بررسی نحوه حرکت جریان هوا در بخش پره ها و پروانه کولینگ تاور می توانیم از سیمولیشن CFD استفاده کنیم. شبیه سازی کولینگ تاور بر اساس نوع فن، قطر، تعداد پره و سرعت چرخش پره ها انجام می شود. خروجی سیمولیشن به صورت پلات می تواند پروفیل و مقدار سرعت حرکت هوا و همچنین فشار را در قسمت های مختلف یک برج خنک کن صنعتی یا بتنی نشان دهد. در تصویر زیر، نمونه سیمولیشن CFD یک ست فن را که برای قطر 3 متر انجام داده ایم، مشاهده می کنید.

شبیه سازی فن کولینگ تاور

قیمت پروانه کولینگ تاور

دو عاملی که بر قیمت فن فایبرگلاس برج خنک کننده تاثیر می گذارد، تعداد پره(بلید) و قطر فن استک است. برای مثال پروانه کامپوزیت با قطر 3 و 4 عدد پره، از ست فن 8 پره قطر 2.5 متر ارزانتر است. علاوه بر تعداد پره و قطر، مقدار هوادهی فن، فشار مورد نیاز و سرعت چرخش هم به انتخاب درست و در نتیجه مشخص شدن صحیح قیمت کمک می کند.
برای استعلام قیمت فن و پره فایبرگلاس و مشاوره انتخاب پروانه برج خنک کن و فن ایرکولر (قطر 2 تا 10) متر با ما تماس بگیرید:

09124780268

02166129745
02166561974


مطالب مرتبط با فن کولینگ تاور

مشاوره و فروش برج خنک کننده
ساخت و تولید فن سفارشی فایبرگلاس
فیلم انعطاف و استحکام پره کامپوزت(پروانه فایبرگلاس)

مقاله انواع خرابی و آسیب های فن فایبرگلاس برج خنک کننده
پروانه ایرکولر و فن کولرهوایی آلومینیوم و کامپوزیت