• 02166129745
  • info@araco.ir
فن استک برج خنک کننده
1 شهریور 2018

فن استک برج خنک کننده

فن استک برج خنک کن - کولینگ تاور

Cooling tower fan cylinder

Cooling tower fan stack

فن استک یا محفظه فن برج خنک کن یکی از قطعات به ظاهر ساده ولی بسیار مهم است. فن استک ها در برج های خنک کننده جریان مکشی یا Induced draft cooling tower استفاده می شوند. جریان در برج های خنک کننده صنعتی، فن استک کولینگ تاور وظایف مهمی بر عهده دارد که برخی از این وظایف عبارتند از :

- یکنواخت کردن جریان هوای خروجی از برج خنک کن
- جلوگیری از ایجاد جریان گردابی در لبه پره ها و بلیدها
- ایجاد فشار ریکاوری در قسمت بالای فن استک با توجه به فرم ونتوری
- جلوگیری از جریان گردابی بین خروجی کولینگ تاور و قسمت ورودی
- تقویت استحکام سازه ای بدنه Cooling tower
- محافظت از فن، هاب، درایو شفت، موتور و گیربکس برج خنک کننده
- محافظت از پرسنل حین کار و انجام فعالیتها تعمیراتی در زمان روشن بودن دستگاه

 

خدمات شرکت آراکو در بخش طراحی و فروش برج خنک کننده و کولینگ تاور صنعتی

از لحاظ هندسی فرم کلی فن استک به صورت ونتوری طراحی شده است که باعث بهبود راندمان فن و هدایت بهتر هوای خروجی از برج خنک کن می شود. بدین ترتیب و با استفاده از فرمول برنولی، در قسمت بالای فن استک، مقداری فشار ریکاوری ایجاد می شود. 

فن استک برج خنک کنندهباید توجه داشت که فن استک علاوه بر خواص و تاثیری که در عملکرد برج خنک کن دارد، از لحاظ فیزیکی نیز به عنوان محافظ فن برج خنک کن و موتور و گیربکس عمل می کند. همچنین ارتفاع فن استک موجب می گردد جریان هوای خارج شده از برج خنک کن که از لحاظ رطوبت در شرایط اشباع قرار دارد، به راحتی به سمت ورودی هوای Cooling tower حرکت نکند که این امر نیز موجب افزایش راندمان برج خنک کننده می شود. علاوه بر این موارد فن استک یا فن دک در زمان وزش باد نیز می تواند جلوی ایجاد جریان گردابی و ورود مجدد هوا به برج خنک کننده را بگیرد.
فن استک Cooling tower
از لحاظ هندسی فن استک ها دارای فرم های هندسی خاصی هستند که توسط سازنده طراحی و تست می گردد. در اکثر فن استک ها، نسبت مشخصی بین این ابعاد وجود دارد.
در کولینگ تاور های مونتاژ در محل سازه بتنی و سازه فایبر - Field erected cooling tower - عموما فن استک ها پس از گذشت مدتی در حدود 15 سال مستهلک شده و دچار ترک خوردگی و پارگی می شوند. در این شرایط کارخانجات و شرکت ها برای اطمینان از صحت عملکرد صحیح برج خنک کننده، اقدام به خرید فن استک های جدید می کنند.
فرآیند تولید فن استک صنعتی فایبر گلاس برای کولینگ تاور، با دریافت نقشه ها و یا نمونه موجود فن استک شروع می شود. در ادامه از روی نقشه ها و یا نمونه موجود قالب تهیه می شود و سپس با استفاده از قالب تهیه شده، فن استک ساخته می شود.

ساخت و فروش فن استک صنعتی برج خنک کننده
فروش فن استک فایبر گلاس برج خنک کن صنعتی
طراحی قالب، ساخت قالب و تولید فن استک دو لایه برج خنک کننده
ساخت و طراحی قالب قطعات صنعتی فایبر گلاس - FRP
شرکت آراکو - محمد قربانعلی بیک
09124780268
02166561974
02166129745
info@araco.ir

وبلاگ تخصصی شرکت آراکو در حوزه کولینگ تاور، پکینگ و فروش برج خنک کننده صنعتی :
http://cooling-tower.blog.ir

لینک مقاله اصلی