راهنمای انتخاب فن، جت فن و هواکش صنعتی
6 فروردین 2020

راهنمای انتخاب فن، جت فن و هواکش صنعتی

راهنمای انتخاب فن 

هواکش و فن صنعتی مناسب برای تهویه

How to choose Axial-Centrifugal fan

روش انتخاب فن برای سیستم تهویه صنعتی، تهویه پارکینگ، تهویه سوله، تهویه کارگاه، تهویه گلخانه، تهویه دامداری و غیره در بسیاری از موارد به صورت سنتی است که باعث می شود هزینه های ناشی از سعی و خطا افزایش پیدا کند و زمان انجام پروژه طولانی شود.

در روش سنتی و غیر اصولی انتخاب هواکش و فن، با استفاده از اطلاعات تجربی و به صورت غیر مستند، فن یا هواکش برای تخلیه آلودگی، دود، و مواد شیمیایی از محیط انتخاب می شود. تقریبا در تمام مواردی که بدون طراحی و محاسبات، سیستم تهویه نصب و راه اندازی می شود، پس از مدتی به دلیل ظرفیت پایین و تخلیه نکردن آلودگی از محیط، نیاز به خرید و نصب فن های جدید ایجاد خواهد شد.

در واقع هزینه ای که صاحب کارگاه، سوله، گلخانه، پارکینگ یا کارخانه برای طراحی تهویه انجام نمیدهد، پس از مدت کوتاهی و به میزان خیلی بیشتر باید صرف خرید یا تعویض فن و هواکش هایی کند که بدون محاسبه و طراحی انتخاب شده اند.

به همین دلیل ما پیشنهاد می کنیم که برای اجرای سیستم تهویه در گل خانه صنعتی، پارکینگ های طبقاتی و زیر زمینی، تهویه سوله، تهویه کارخانه و موارد اینچنینی ابتدا از یک مشاور متخصص برای طراحی و انتخاب فن و هواکش ها کمک بگیرید تا مجبور به تعویض یا اضافه کردن فن نشوید.

بعضی مزیت های طراحی سیستم تهویه و بهره گیری از کمک مشاور عبارت است از :

- کاهش مصرف برق و صرفه جویی در مصرف انرژی

- کم شدن هزینه نهایی خرید تجهیزات تهویه 

- بالا رفتن راندمان تهویه و بهبود وضعیت هوادهی

- مستند سازی و بهتر شدن وضعیت تعمیرات و نگهداری سیستم تهویه صنعتی

برای آشنایی بهتر با مراحل اصلی انتخاب فن یا هواکش صنعتی در این مطلب توضیحات کلی در مورد هر مرحله انتخاب فن ارائه می دهیم.

انتخاب هواکش صنعتی، جت فن، اگزاست یا ساپلای فن

مشخص کردن میزان هوا دهی و افت فشار فن

تعیین میزان دبی فن یا ظرفیت هوا دهی جت فن و اگزاست فن، یکی از مهمترین بخش های انتخاب تجهیزات تهویه است. برای تعیین دبی و یا میزان هوادهی، باید از گزارش مشاور طراحی تهویه استفاده کرد. اگر میزان هوادهی فن و هواکش صنعتی بیشتر از مقدار مورد نیاز باشد، قیمت تجهیزات تهویه بسیار بالا خواهد رفت و مصرف برق نیز زیاد می گردد.

در نقطه مقابل اگر جت فن، اگزاست، ساپلای یا هواکش خریداری شده از میزان مورد نیاز کمتر باشد، بعد از مدت کوتاهی به دلیل بالارفتن غلظت آلاینده صنعتی، باید فن های جدید خریداری کرد که هزینه و قیمت سیستم تهویه را به شدت زیاد می کند. علاوه بر این به خاطر فشار زیاد و مداوم بر روی سیستم تهویه، موتور الکتریکی فن ها سریعتر خراب خواهد شد.

تعیین فشار عملکرد جت فن، هواکش یا اگزاست نیز مورد بسیار مهمی در انتخاب سیستم تهویه است. اشتباه بسیار رایج در مورد فن و همچنین پمپ، در نظر گرفتن فشار حداکثر به جای فشار عملکرد است. فشار حداکثر یک فن یا هواکش زمانی بدست می آید که دبی هوا برابر صفر باشد. برای همین انتخاب یک هواکش صنعتی مثل جت فن باید از روی منحنی عملکرد انجام شود. با استفاده از منحنی عملکرد هوا کش یا فن، می توان متوجه شد در دبی و افت فشار مشخص چه نوعی از فن و با چه توان موتوری باید استفاده شود.


نمودار تغییر مقدار هوادهی فن به نسبت فشار

 

تعیین مشخصات هندسی و نوع فن

فن محوری و فن گریز از مرکز، سانتریفیوژ یا هواکش حلزونی، دو نوع اصلی تجهیزات تهویه از نظر نحوه کارکرد هستند. هواکش سانتریفیژ معمولا دبی کمتر، فشار بیشتر و مصرف برق بیشتری نصبت به فن محوری دارد. از نظر فضای اشغال شده، فن محوری معمولا فضای کمتری نسبت به فن سانتریفیوژ اشغال می کند. در برخی از پروژه ها، به خاطر محدودیت ارتفاع و یا فاض باید از انواع خاصی جت فن استفاده کرد. برای مثال در پارکینگ هایی که سقف کوتاهی دارند، باید جت فن گریز از مرکز نصب کرد.

سایر موارد مهم در انتخاب فن و هواکش صنعتی

- توان موتور

- نوع اتصال پره ها به موتور

- آی پی و یا کلاس حفاظتی - IP protection

- میزان صدای تولید شده توسط فن
 

مشاوره خرید فن

طراحی تهویه صنعتی

شبیه سازی تهویه

سیمولیشن تهویه صنعتی

طراحی تهویه گارکینگ

شبیه سازی آتش سوزی و حریق

محمد قربانعلی بیک

شرکت آراکو

09124780268

02166561974

02166129745

http://tunnel-industrial-ventilation.blog.ir/post/Ventilation-Fan-Selection-Axial-Centrifugal-Jetfan

خدمات شرکت آراکو در بخش طراحی تهویه صنعتی، تهویه پارکینگ و طراحی و شبیه سازی تهویه تونل