• 02166129745
  • info@araco.ir
نمونه سازی سریع یا پرینت سه بعدی – بخش اول / FDM
4 بهمن 2018

نمونه سازی سریع یا پرینت سه بعدی – بخش اول / FDM

پرینت قطعات سه بعدی با تکنولوژی افزایشی

ر مقاله معرفی تکنولوژی نمونه سازی سریع در خصوص روش جدید تولید قطعات با استفاده از پرینتر های سه بعدی توضیح دادیم (برای مشاهده مقاله اول می توانید اینجا کلیک کنید).
 در ادامه این سری مقالات میخواهیم هر یک از این روش ها را بصورت تخصصی تر مورد بررسی قرار دهیم.
یکی از اولین متد های پرینت سه بعدی روش Fused deposition modeling (FDM) است. چه اینکه شما یک مهندس مکانیک باشید و بخواهید انطباق قطعه مدل سازی شده خود را با مجموعه ببینید و یا یک مهندس معمار با ایده ای برای یک طراحی خلاق، می توانید از پرینتر های سه بعدی ساخته شده بر پایه تکنولوژی FDM استفاده کنید.
با وجود اینکه این روش یکی از قدیمی ترین مکانیزم ها در تاریخ پرینترهای سه بعدی است، امروزه نیز با وجود گسترش تکنولوژی ها و روش های پرینت سه بعدی همچنان کاربرد گسترده ای دارد.

طراحی محصول، مدلسازی، سیمولیشن و انجام پروژه سالیدورک

همانگونه که در مقاله گذشته نیز ذکر شد، پرینتر های سه بعدی مانند سایر تجهیزات و افزار های کنترل کامپیوتری به زبان مشترکی برای ارتباط با کامپیوتر و طراح نیاز دارند. برای این زبان مشترک محققان فرمت Fused deposition modeling (FDM)را تعریف کردند. حتما دیده اید که در نرم Solidworks یا CATIA امکان گرفتن خروجی با این فرمت وجود دارد.

بومی سازی و مهندس معکوس تجهیزات و ماشین آلات صنعتی

پرینتر های سه بعدی که با سیستم DFM کار می کنند، در واقع پلاستیک ذوب شده را بصورت لایه لایه روی سطح مبدأ دستگاه ریخته تا شکل نهایی ایجاد شود. پلاستیک مایع پس از مدتی که سرد شود، به حالت جامد در می آید. کیفیت سطح و دقت نهایی در پرینتر های سه بعدی که با تکنولوژی DFM کار می کنند دقت مطلوبی برای کارهای غیر صنعتی است و باید به این نکته هم توجه داشته باشید که این قطعات بیشتر برای بررسی  و نمایش استفاده می شوند و قابلیت کاربردی (Functional) ندارند.
 

طرز کار پرینتر سه بعدیتصویر شماره 1 : شماتیک نحوه عملکرد پرینتر های سه بعدی بر پایه روش FDM

هر لایه مذابی که روی لایه جامد شده قبلی می آید، با آن پیوند خورده و پس از سرد شدن به حالت جامد در می آید. زمان پرینت با توجه به مقدار مواد مورد استفاده (وزن قطعه) و پیچیدگی هندسی آن تعیین می شود. پس از اتمام پروسه پرینت سه بعدی در روش  FDM، ساپورت کار به راحتی و با شستشو با آب یا یک حلال از قطعه جدا می شود.

قطعه ساخته شده با پرینتر سه بعدیتصویر شماره 2 : یک قطعه ساخته شده با پرینتر سه بعدی بر پایه تکنلوژی FDM

گستره زیادی از مواد در این سیستم ها قابل استفاده اند. ABS (acrylonitrile butadiene styrene) و PC (polycarbonate) از پرکاربرد ترین آنها هستند.
امروزه بسیاری از دانشگاه ها و کمپانی های پیشرو در جهان از این تکنولوژی برای مصارف تحقیق و توسعه استفاده می کنند.
وبلاگ تخصصی طراحی و مهندسی معکوس