جت فن ها (jet fan) بستگی به نوع کربری و کاربرد، انواع مختلفی را شامل می شوند. تفاوت در مدل جت فن بر روی میزان هوادهی، نحوه عملکرد و ابعاد آن تاثیر دارد. در این بخش به معرفی انواع مختلف جت فن و کاربرد آن ها و نیز مزایای و معایب هر گروه اشاره می کنیم.

1- جت فن معمولی و ساده - Normal Jetfan

این نوع جت فن ها که در اکثر موارد استفاده می شود، دارای ساختار اصلی یک جت فن شامل بدنه، موتور الکتریکی، پره ها و المان های برقی می باشد. باید توجه داشت که این نوع جت فن در اکثر موارد دارای قیمت پایین تری نسبت به سایر مدل ها می باشد.  کاربری جت فن معمولی : تهویه تونل، تهویه زیرگذر، تهویه پارکینگ، تهویه سوله و ایجاد جریان هوا با سرعت بالا برای کاربری های خاص می باشد.


 

2- جت فن معکوس شونده یا دو جهته - Reversible Jet fan

ویژگی منحصر به فرد این نوع جت فن، قابلیت تغییر جهت جریان هوای مورد نیاز می باشد. به همین دلیل الکترو موتور و پره های این نوع از جت فن دارای ویژگی های خاصی می باشند. همچنین قیمت آن از جت فن های عادی بالاتر است. کاربری جت فن معکوس شونده یا دو جهته : بیشترین استفاده این نوع جت فن در برخی از پارکینگ ها و تونل های کوتاه و نیز بعضا در زیرگذر ها است.
 


 

3- جت فن قابل تنظیم(جهت خروجی هوا) Banana Jet fan

این جت فن ها به گونه ای طراحی شده است که جهت ورودی هوا و جهت خروجی هوا می تواند در یک راستا نباشد و با انجام تنظیمات لازمه می توان بین جریان هوای ورودی و خروجی زاویه لازمه را ایجاد نمود.


کاربری : بیشترین استفاده از این نوع جت فن در تونلهایی با قوس زیاد می باشد. این جت فن ها با قابلیت تغییر زاویه ورودی و خروجی، به همراستا بودن جهت جریان ایجاد شده با محور تونل کمک شایانی می کند.


 

4- جت فن کتابی یا سانتریفیوژ - Centrifugal Jet fans

این نوع جت فن از نظر فرم هندسی با سایر انواع جت فن تفاوت دارد. همچنین نحوه ایجاد جریان هوا بر خلاف سایر جت فن ها که با استفاده از فن های محوری است، در جت فن های کتابی با استفاده از فن سانتریفیوژ می باشد. ورودی هوای این نوع جت فن در بخش زیرین آن و خروجی هوای آن در قسمت پیشانی جلویی است. 

کاربری : بیشترین کاربرد جت فن های سانتریفیوژ یا کتابی، در تهویه پارکینگ است. دلیل استفاده از این نوع جت فن در تهویه پارکینگ، ارتفاع کمتر اشغال شده توسط آنها است که به طراح کمک می کند از فضای مفید و ارتفاع موجود استفاده بهینه کند.
 
مقالات شرکت آراکو در زمینه طراحی تهویه تونل، طراحی تهویه پارکینگ با جت فن و شبیه سازی آتش و حریق :

تهویه موضعی صنعتی

مزایای روش تهویه پارکینگ با جت فن
 

انواع شبیه سازی قابل انجام در نرم افزار پایرو سیم
 

آلاینده های صنعتی و شهری
 

شبیه سازی خروج اضطراری افراد در هنگام آتش سوزی و زلزله

تهویه موضعی صنعتی

تهویه تونل چیست