شبیه سازی و تحلیل سیالات، انتقال حرارت، استاتیک و سیمولیشن حریق

شبیه سازی و تحلیل سیالات، انتقال حرارت، استاتیک و سیمولیشن حریق

شبیه سازی صنعتی

سیمولیشن سیالات

شبیه سازی تهویه و آتش سوزی

تحلیل تنش و شبیه سازی دینامیک

شبیه سازی حرکت آب و مایع در کانال باز

از مهمترین نیازهای شرکت های تولیدی و صنعتی، طراحی محصولات جدید و بروز رسانی و ارتقای محصولات قدیمی می باشد. امروزه با وجود نرم افزارهای مدلسازی این امکان وجود دارد که کلیه مراحل طراحی با سرعت و کیفیتی مناسب و به وسیله این نرم افزار ها صورت گیرد. در حین انجام پروسه طراحی می توان به کمک نرم افزارهای تحلیل و شبیه سازی المان محدود،کلیه تحلیل های مورد نیاز از قبیل: تحلیل استاتیکی، دینامیکی، انتقال حرارت، سیالات(CFD)، تحلیل مکانیزم و سایر تحلیل ها را بر روی مدل و مجموعه انجام داد، به نقاط ضعف و قدرت طرح پی برد و آنرا بهبود بخشید.
شرکت آراکو با سابقه انجام تحلیل و شبیه سازی مکانیک (FEM, FEA)، سیالات (CFD)  انتقال حرارت، و آئرودینامیک صنعتی آمادگی دارد پروژه های مورد نیاز را در کوتاهترین زمان ممکن و با بهترین کیفیت به انجام رساند. خدمات ما در حوزه سیمولیشن های مکانیکی صنعتی عبارت است از :

تحلیل و شبیه سازی سیالات و انتقال حرارت-CFD
شبیه سازی انتقال حرارت در مدار و برد الکتریکی

شبیه سازی آتش سوزی و حریق با نرم افزار pyrosim پایرو سیم
تحلیل و شبیه سازی های آئرودینامیک
تحلیل و شبیه سازی استاتیک و دینامیک

شبیه سازی و سیمولیشن مایع با سطح آزاد


شماره های تماس
09124780268
02166561974
02166129745


 

تحلیل و شبیه سازی سیالات و انتقال حرارت-  CFD

مکانیک شاره‌ها یا مکانیک سیالات به انگلیسی - Fluid mechanics - یکی از شاخه‌های وسیع در مکانیک محیط‌های پیوسته را تشکیل می‌دهد. مکانیک سیالات هم با همان اصول مربوط به مکانیک جامدات آغاز می‌شود، ولی آن‌چه که سرانجام آن دو را از هم متمایز می‌سازد، این است که سیالات بر خلاف جامدات قادر به تحمل تنش برشی نیست. با دانستن این مسئله معادله‌هایی برای تحلیل حرکت سیالات طرح‌ریزی شده است. این معادلات به احترام ناویه و استوکس دو ریاضی‌دان بریتانیایی و فرانسوی به نام معادلات ناویه-استوکس نامیده می‌شوند. تحلیل و شبیه سازی های سیالات و انتقال حرارت یا - CFD - Computational Fluid Dynamics  در حقیقت حل معادله ناویر استوکس برای حجم های کوچک از مدل اصلی می باشد. در این روش کل حجم مورد نظر ابتدا به حجم های بسیار کوچکی در عملیات مش بندی تقسیم می شود و پس از اعمال شرایط مرزی، معادلات مذکور برای کلیه المان ها حل می شود.
شبیه سازی های سیالاتی یا CFD از لحاظ روال کلی مشابه تحلیل های استاتیکی و دینامیکی FEM می باشد. در هر دو روش برای حل از المان های بسیار کوچک تری نسبت به مدل اصلی استفاده می شود.
امروزه با بالا رفتن سرعت پردازش رایانه ها، تحلیل های CFD و FEM جایگاه ویژه ای در بخش طراحی و تحلیل خرابی پیدا کرده اند. موارد مهمی که در تحلیل های سیالاتی و انتقال حرارت می توان محاسبه کرد عبارت است از:
 • پلات سرعت، دما و فشار  سیال در هر نقطه از مدل
 • پلات ها و کانتر های سرعت، دما و فشار  سیال در سطوح داخلی و خارجی
 • دیاگرام مسیر جریان سیال
 • پلات ها و نمودارهای انتقال حرارت در سطوح خارجی و مرزی
 • محاسبات مربوط به سرعت، دما و فشار در سطوح و احجام مختلف
تحلیل و شبیه سازی سیالات و انتقال حرارت که با نرم افزارهایی مانند : فلوئنت Fluent ، انسیس Ansys و فلو ورکز Flow works انجام می پذیرد در بخش های مختلفی از صنایع کاربرد دارد که برخی از این موارد عبارتند از:
 • تحلیل و شبیه سازی تهویه صنعتی و تهویه مطبوع
 • تحلیل و شبیه سازی توربین و کمپرسور
 • تحلیل و شبیه سازی تهویه تونل
 • تحلیل و شبیه سازی مبدلهای حرارتی
 • تحلیل و شبیه سازی دودکش
 • تحلیل و شبیه سازی پمپ
در این حوزه شرکت آراکو با تجربه پروژه های صنعتی و با همکاری مشاورین خارجی و با استفاده از نرم افزارهای ذکر شده آمادگی دارد پروژه های مورد نظر را به صورت داخلی و یا خارجی طبق نظر کارفرما به انجام رساند.

تحلیل و شبیه سازی استاتیک و دینامیک - روش اجزاء (المان) محدود FEM-FEA

روش اجزاء محدود یا روش المان محدود به انگلیسی Finite Element Method که به اختصار (FEM) نامیده می‌شود، روشی عددی برای حل تقریبی معادلات دیفرانسیل جزئی و نیز حل معادله‌های انتگرالی می باشد. کاربرد عملی اجزای محدود معمولا با نام تحلیل اجزا محدود (FEA) خوانده می‌شود. اساس کار این روش حذف کامل معادلات دیفرانسیل یا ساده سازی آنها به معادلات دیفرانسیل معمولی، که با روشهای عددی مانند اویلر حل می‌شوند، می‌باشد. در حقیقت در روش اجزا یا المان محدود، جسم یا مجموعه مورد نظر، به المان های بسیار کوچک تقسیم می شود و معادلات مربوط برای هر یک از المان ها حل می گردد. باید توجه داشت که دقت تحلیل المان محدود به شدت به کیفیت مدل سازی، در نظر گرفتن شرایط مرزی و تخصیص متریال صحیح و نیز مش بندی مناسب مدل وابسته است. تحلیل و شبیه سازی اجزاء یا المان محدود برای بارگذاری استاتیک و دینامیک تجهیزات مکانیکی و سازه ها به کار می رود.
http://solidworks-iran.blog.ir/post/Solidworks-CFD-FEA-FEM-Project-On-line-Middle-east
تحلیل و شبیه سازی  آئرودینامیک(آیرودینامیک) و هیدرودینامیک

تحلیل و شبیه سازی های آئرودینامیک یا آیرودینامیک، به بررسی رفتار یک محصول، مجموعه و یا قطعه در مقابل جریان هوا گفته می شود. هدف اصلی این شبیه سازی ها، مشخص کردن مسیر جریان هوا بر روی یک محصول است. این نوع شبیه سازی در بسیاری از تولیدات از جمله خودرو، قطار، هواپیما و حتی موشک کاربرد دارد. در این موارد طراحان تلاش می کنند فرم هندسی محصول را به گونه ای طراحی کنند که کمترین مقاومت آئرودینامیکی را در مقابل جریان هوا داشته باشد.
شبیه سازی و تحلیل هیدرو دینامیک دقیقا مانند شبیه سازی آئرودینامیک می باشد با این تفاوت که آب به عنوان سیال اصلی در نظر گرفته می شود. این نوع شبیه سازی برای طراحی کشتی، ناو، قایق های تندرو، زیر دریایی و اژدر استفاده می گردد.
شرکت آراکو با تجربه پروژه های مختلف و با همکاری مشاورین خارجی آمادگی دارد پروژه های مورد نظر را به صورت داخلی و یا خارجی طبق نظر کارفرما به انجام رساند.

                      
 
 

شبیه سازی آتش و حریق و سیمولیشن دود با نرم افزار pyrosim - پایروسیم

یکی از فعالیت هایی که با نرم افزار های شبیه سازی سیالاتی می توان انجام داد، شبیه سازی حریق و آتش سوزی است. به کمک شبیه سازی حریق می توان سناریو های مختلف وضعیت بحرانی را در هنگام آتش سوزی در مکان های مختلف مانند: تونلهایی راه آهن و مترو، تونلهای جاده ای، کارخانجات، کارگاهها، مجتمع های مسکونی و تجاری، پل ها و سایر موارد بررسی نمود.
برای انجام شبیه سازی آتش سوزی باید ابتدا مدلی سه بعدی از محل مورد نظر تهیه نمود، سپس با مراجعه به اطلاعات ایستگاهها هواشناسی مجاور، اطلاعاتی از قبیل دمای متوسط هوا و سرعت و جهت باد غالب را به دست آورد. در نهایت با مشخص کردن متریال های موجود در محیط و موقعیت و شدت حریق فرضی، شبیه سازی را اجرا کرد. خروجی های شبیه سازی آتش سوزی عبارتند از نحوه حرکت گستردگی گازهای ناشی از حریق، نحوه گسترش آتش به مرور زمان، وضعیت دمایی نقاط مختلف در هنگام آتش سوزی و ....
به کمک این شبیه سازی ها می توان سناریو های مربوط به تخلیه اضطراری و مقابله با حریق را اجرا نمود و در نواحی بحرانی در شرایط آتش سوزی را شناسایی کرد.           
http://tunnel-industrial-ventilation.blog.ir/post/PyroSim-FDS-Fire-CFD-Simulation
                    

شبیه سازی انتقال حرارت در مدار و برد الکتریکی- PCB

تولید بردها و مدارات الکتریکی (مدار ها و تجهیزات کنترلی، مخابراتی،موتورها، تجهیزات ذخیره سازی و ...) یکی از بخش های مهم صنایع امروزی است. این تولیدات که با پیشرفت های حوزه IT روز به روز گسترده تر می شوند در حوزه طراحی الزامات خاصی دارند.
پس از طراحی مدار و اجزا الکتریکی، یکی از موارد مهم در این حوزه، طراحی و شبیه سازی انتقال حرارت خواهد بود. این نوع شبیه سازی ها به شما کمک خواهد نمود تا با توجه به مشخصات قطعات و المانهای الکتریکی موجود(پردازنده، مقاومت، حافظه، خازن و ...) و با در نظر گرفتن دمای مطلوب کارکرد قطعات و مدار، میزان انتقال حرارت و وضعیت جریان هوا در داخل برد یا تجهیز الکتریکی را رصد نمایید. به این ترتیب می توان پیش بینی های لازم برای جلوگیری از بالا رفتن بیش از حد دمای تجهیز را در هنگام استفاده، لحاظ نمود و روش مناسبی برای خنک کردن المان ها در نظر گرفت.
http://solidworks-iran.blog.ir
http://tunnel-industrial-ventilation.blog.ir 

شبیه سازی و سیمولیشن جریان سطح آزاد

سیمولیشن حرکت سیال در کانال باز

Free surface modeling

تحلیل و مدلسازی نحوه حرکت مایع مانند آب در داخل کانال ها و محفظه هایی که سطح مایع با هوا در ارتباط است به شبیه سازی جریان دو فازی یا سطح آزاد - free surface simulation معروف است. پیچیده بودن این نوع سیمولیشن بیشتر به خاطر این است که فرم هندسی سطح آب یا سیال های دیگر بر اثر حرکت، جابجایی و سایر عوامل تغییر می کند. 

به این ترتیب سیمولیشن و شبیه سازی نحوه حرکت سیال به زمان وابسته است و به این نوع شبیه سازی ها Time transient simulation گفته می شود. در این روش سیمولیشن، زمان شبیه سازی مشخص می شود و بر خلاف شبیه سازی های Steady State، نتیجه سیمولیشن مربوط به شرایط پایدار نیست. به عنوان مثال در شبیه سازی نحوه تخلیه آب از پشت یک مخرن، می توان هندسه سطح آب را در مدت زمان مشخص شبیه سازی کرد. یکی دیگر از موارد سیمولیشن مایعات و سیالات در این حالت، شدت و نحوه ضربه و تکانه مایع بر دیواره های مخزن در تکان های جانبی است. نمونه این نوع شبیه سازی، نیروی وارد از مایع و سیال به داخل بدنه تانکر حمل است.
بعضی از نمونه های سیمولیشن جریان مایع با سطح آزاد عبارت اند از :

- شبیه سازی جریان آب داخل کانال

- سیمولیشن نحوه حرکت مایع در داخل مخزن

- شبیه سازی حرکت ناوچه، قایق و کشتی در داخل آب

- مدلسازی حرکت سیال داخل مخزن 

- شبیه سازی و سیمولیشن سیل و سیلاب

- شبیه سازی و مدلسازی موج
 
شرکت آراکو با تجربه زیاد در شبیه سازی و سیمولیشن های صنعتی آمادگی دارد انواع شبیه سازی های جریان دو فازی و مایعات را با سطح باز انجام دهد.
برای سفارش پروژه شبیه سازی و سیمولیشن با ما تماس بگیرید.
09124780268
02166561974
http://solidworks-iran.blog.ir