خدمات مهندسی معکوس و طراحی صنعتی

خدمات مهندسی معکوس و طراحی صنعتی

خدمات مهندسی معکوس و ساخت داخل دستگاه

در بخش خدمات مهندسی معکوس، طراحی صنعتی، حوزه های اصلی فعالیت شرکت آراکو به شرح ذیل می باشد (برای ملاحظه توضیحات تکمیلی در هر بخش، بر روی لینک های ذیل کلیک کنید)
 

مهندسی معکوس و ساخت قطعات

طراحی صنعتی و طراحی محصول


طراحی دستگاه و ماشین آلات صنعتی

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و سفارش پروژه های مهندسی معکوس قطعات و ماشین آلات صنعتی، با شماره های شرکت آراکو ( 02166561974-02166129745) و یا شماره مستقیم 09124780268 (محمد قربانعلی بیک) تماس حاصل فرمائید. 

مهندسی معکوس و ساخت قطعات و دستگاه

مهندسی معکوس در حقیقت دانش طراحی و ساخت مجدد قطعات از روی الگوها و نمونه های موجود می باشد. برای اجرای کامل این گونه پروژه ها دانش مهندسی و در عین حال تجربه ساخت و تولید بسیار حائز اهمیت است. دانش مهندسی بیشتر به بخش نرم افزاری که شامل تهیه مدل سه بعدی از روی قطعه یا ابر نقاط است، مربوط می شود. در این حوزه شرکت آراکو با بهره گیری از پرسنل مجرب آمادگی دارد کلیه قطعات و نمونه ها را پس از ایجاد ابر نقاط، با استفاده از نرم افزارهای کتیا و سالیدورکز تبدیل به مدل نماید.

به عبارت دیگر، مهندسی معکوس (Reverse Engineering) به علمی گفته می‌شود که از پاسخ به سوال می‌رسند و در واقع فرایند کشف اصول تکنولوژیکی یک دستگاه، قطعه یا یک سیستم می‌باشد که از طریق تجزیه و تحلیل ساختار و عملکرد آن حاصل می‌شود. در اکثر مواقع موضوع مورد بررسی یک دستگاه مکانیکی، الکتریکی، برنامه نرم‌افزاری یا یک ماده بیولوژیکی یا شیمیایی می‌باشد که بدون داشتن دانش قبلی و تنها با جداسازی اجزا و تجزیه و تحلیل شیوه عملکرد آن، سعی در ایجاد یک نمونه جدید از آن می‌گردد. مهندسی معکوس به طور عمده در استفاده‌های تجاری و نظامی به کار می‌رود و هدف آن استنباط پارامترهای طراحی یک محصول موجود بدون داشتن دانش کافی در زمینه تولید آن محصول و فقط با پیمودن فرایند معکوس و به کارگیری تکنیک‌های مشابه می‌باشد.

دلایل استفاده از مهندسی معکوس

- مهندسی معکوس یک دستگاه از روی نمونه خارجی، بررسی اینکه یک محصول چگونه کار می‌کند، از چه اجزایی تشکیل شده و برآورد هزینه‌ های بومی سازی و ساخت داخل

- بهینه سازی ماشین آلات یا تجهیز از روی نمونه موجود

- بهینه سازی خط تولید و افزایش بهره وری تولید

- بدست آوردن اطلاعات حساس مانند جنس قطعات یک قطعه یا محصول به کمک دیس اسمبل (دمونتاژ) 

- اهداف علمی - آموزشی مانند تهیه راهنمای مصور تعمیرات، یا مونتاژ و دمونتاژ

برای انجام یک پروژه مهندسی معکوس قطعات مکانیکی، سه نوع از اطلاعات و داده ها مورد نیاز است که استخراج هر یک از این اطلاعات نیازمند روش ها، مهارت ها و تجارب خاصی است و هر یک به نوبه خود بسیار ضروری و حیاتی هستند. بدون شک استخراج اطلاعات مورد نیاز برای مهندسی معکوس قطعات صنعتی تنها با در اختیار داشتن تجهیزات، دستگاه ها و تسلط به نرم افزار های مهندسی امکان پذیر نخواهد بود بلکه نیازمند درک صحیح از جایگاه، وظیفه و عملکرد قطعه، همچنین تجربه کاری در زمینه های مشابه می باشد. در زیر اطلاعات اصلی مورد نیاز برای انجام پروسه مهندسی معکوس بصورت تیتر وار بیان شده است.

1-اطلاعات ابعادی
2-اطلاعات مواد تشکیل دهنده
3-پروسه ساخت


برای اطلاعات بیشتر در خصوص فرایند مهندسی معکوس تجهیزات، قطعات و دستگاه های صنعتی می توانید مقالات تخصصی این شرکت را در زمینه مهندسی معکوس مطالعه کنید:
مهندسی معکوس - بخش اول (کلیات مهندسی معکوس)
مهندسی معکوس - بخش دوم (روش های اندازه گیری)
مهندسی معکوس - بخش سوم (آنالیز مواد)

لینک مرتبط (وبلاگ تخصصی سالید ورکز و مهندسی معکوس شرکت آراکو) :

http://solidworks-iran.blog.ir/post/مهندسی-معکوس-طراحی-ماشین-آلات-قطعه-صنعتی
 

طراحی صنعتی، طراحی محصول و مدلسازی سه بعدی

طراحی محصول یا "Product Design" به معنای روال بررسی، ارائه راه حل، ساخت و ارائه محصول جهت پاسخگویی به یک نیاز می باشد. به عنوان یک واژه، طراحی محصول به معنای مشخصات یک مصنوع شامل فرم و شکل (از منظر زیبایی شناسی، حس قابل لمس از یک وسیله) و عملکرد (شامل قابلیت ها) آن است. اما به عنوان یک پروسه، به معنای مجموعه ای اقدامات و استراتژی ها، از مرحله ایده پردازی (Idea Generation) تا رسیدن به مرحله نهایی تجاری سازی (Commercialization) است. در حالت کلی، طراحان محصول، ایده های مختلف را مفهوم پردازی و ارزیابی می کنند و سپس آن را بصورت تحقیقات در قالب های صنعتی و علمی تعریف میکنند. نقش طراحان محصول ترکیب هنر، علم و فن آوری ها برای خلق خدمات و محصولاتی است که مردم یا شرکت ها از آن استفاده می کنند.

در این میان بکار گیری نرم افزار های مدلسازی سه بعدی مانند سالیدورک به طراحان اجازه می دهد که با برقراری ارتباط موثر و همفکری به بررسی و تحلیل کلیه جوانب طرح بپردازند و در نهایت محصولی را ارائه کنند که علاوه بر کیفیت بالاتر، نیاز به هزینه، زمان و نیروی انسانی کمتری نسبت به گذشته داشته باشد.

طراحی دستگاه صنعتی / طراحی ماشین آلات صنعتی

طراحی دستگاه یا طراحی ماشین آلات صنعتی (Machine Design) در واقع از زیرمجموعه های علم طراحی مهندسی (Engineering Design) است که منجر به ایجاد یک دستگاه صنعتی کاملا جدید و یا بهینه سازی دستگاه می گردد. همانگونه که میدانید یک ماشین وسیله ای است که با استفاده از نیرو، حرکت مورد نظری را ایجاد می کند. با این تعریف حتی یک آچار نیز جزء دسته ماشین ها قرار می گیرد چرا که نیروی دست را بصورت گشتاور به پیچ وارد می کند و موجب چرخش آن می گردد. اما معمولا ماشین ها بیش از یک قطعه دارند و از مجموعه ای از مکانیزم ها تشکیل شده اند. امروزه نقش انواع ماشین ها و دستگاه ها در تمام امور روزمره، چه شهری و چه روستایی غیر قابل انکار است و هر یک از ما با آنها در زندگی خود سر و کار داریم. خودروها و موتور سیکلت ها، هواپیما ها، چاپگرها، آسانسور و پله برقی، مترو و ... تنها نمونه هایی از ماشین هایی هستند که ما در زندگی روزمره با آن برخورد داریم. هرچه تکنولوژی بیشتر رو به جلو حرکت می کند، علوم بیشتری در طراحی دستگاه دخیل می شوند. امروزه اکثر ماشین آلات صنعتی تنها شامل یک مکانیزم مکانیکی ساده نیستند. بلکه سیستم برق و الکترونیک، کنترل و مانیتورینگ، شبکه و مخابرات و بسیاری از تخصص های مختلف باید گرد هم آیند تا ماشین آلات پیچیده امروزی تولید و در اختیار سایر صنایع و مشتریان قرار گیرند.
 

به دلیل وجود این ابعاد مختلف برای طراحی دستگاه / ماشین به تخصص و اطلاعات کافی از هدف، نیاز ها و محدودیت ها نیاز است. بطور کلی پروسه طراحی دستگاه صنعتی بصورت زیر طی می شود.
 

مطالب مربوط به طراحی دستگاه صنعتی و طراحی ماشین آلات صنعتی را در زیر میتوانید مشاهده کنید.
طراحی ماشین آلات صنعتی / طراحی دستگاه صنعتی

 

باید در نظر داشت که برای طراحی ماشین آلات صنعتی، دستگاه صنعتی و یا طراحی تجهیزات و ماشین آلات خط تولید محدودیت هایی وجود دارد که تنها با پرداخت هزینه های تجربی حاصل می شود. شرکت آراکو با داشتن تجربه در زمینه طراحی دستگاه صنعتی برای خطوط تولید و مکانیزاسیون خطوط تولید، طراحی تجهیزات صنایع مختلف از قبیل تجهیزات صنایع پزشکی، ماشین آلات دامپروری، تجهیزات صنایع چوب و ... این محدودیت ها را درک کرده و با توجه به آنها دستگاهی را طراحی می کند که نیازهای کارفرما را مرتفع سازد. این شرکت در زمینه طراحی ماشین آلات صنعتی و دستگاه ها و تجهیزات تخصصی صنایع مختلف با ارائه مشاوره تولید در خدمت سرمایه گذاران خواهد بود. با کلیک بر روی لینک های زیر میتوانید مباحث مربوط به محدودیت های تولید را که حاصل تجارب این شرکت است مطالعه نمایید.


طراحی مکانیکی - محدودیت های طراحی - بخش اول

طراحی مکانیکی - محدودیت های طراحی - بخش دوم

طراحی مکانیکی - محدودیت های طراحی - بخش سوم (محدودیت های اقتصادی)

طراحی مکانیکی - محدودیت های طراحی - بخش چهارم (محدودیت های تولید)

 

شرکت آراکو با تجربه چند ساله در زمینه طراحی ماشین آلات صنعتی توسط نسل پنجم نرم افزار های مدلسازی سه بعدی و با در اختیار داشتن بهترین و خلاق ترین مهندسین و طراحان مجرب کشور، آماده ارائه راهکارهای نوین در پروسه طراحی و بهینه سازی دستگاه های صنعتی می باشد.
امروزه با افزایش سطح دانش تخصصی، هر صنعت علاوه بر دانش عمومی مهندسی و ساخت نیازمند اطلاعات و دانش فنی مختص خود نیز می باشد. شرکت آراکو با علم به این موضوع برای افزایش توان رقابتی خود در زمینه طراحی دستگاه صنعتی، طراحی خط تولید و ارائه خدمات مهندسی معکوس، اقدام به مستند سازی دانش و تجربیات بدست آمده در هر پروژه نموده تا بتواند در پروژه مورد نظر شما، مشاور و همراه خوبی برای مشتریان خود باشد. از این رو به ارائه مباحث تخصصی در هر صنعت خواهیم پرداخت که در زیر لینک های این صفحات در دسترس شما خواهد بود.

 

- مهندسی معکوس و بومی سازی ماشین آلات و قطعات صنعت نفت و گاز
 
- طراحی و مهندسی معکوس صندلی و مبلمان اداری
 
- طراحی و ساخت داخل لوازم خانگی
 
- مهندسی معکوس و طراحی تجهیزات تهویه مطبوع
 
- طراحی و ساخت دستگاه ها و تجهیزات طلا و جواهر سازی
 
- خدمات مهندسی معکوس، بومی سازی و طراحی تجهیزات پزشکی
 
- ساخت داخل و طراحی ماشین آلات کشاورزی و دامپروری

- ساخت داخل و طراحی ماشین آلات و تجهیزات طلا و جواهر سازی

- نمونه سازی سریع قطعات -   Rapid Prototyping


- ساخت داخل بومی سازی تجهیزات آزمایشگاهی و دستگاه تست


- تفاوت کپی کردن و ساخت داخل

- طراحی تجهیزات و بومی سازی ماشین آلات صنایع غذایی

امروزه رقابت شرکت های طراز اول دنیا بگونه ای است که برای گرفتن گوی سبقت از دیگران، تنها توان عملکرد یک دستگاه مد نظر نخواهد بود. بلکه میزان مصرف انرژی، وزن دستگاه، قابلیت انطباق با شرایط مختلف و تعداد عملیات قابل اجرا همگی در رقابت تنگاتنگ صنایع طراز اول مؤثر خواهد بود. در این بازر رقابتی است که خلاقیت همراه با تجربه می تواند وجه تمایز شرکت ها را نشان دهد. متخصصان شرکت آراکو که همگی جزء فارغ التحصیلان برترین دانشگاه های کشور هستند، با تجربه حضور در صنایع مختلف و با رویکردی متمایز به دنبال نوآوری در طراحی هستند به گونه ای که نه تنها موجب افزایش بهره وری صنایع گردد، بلکه هزینه های تحقیق، توسعه و تولید را کاهش داده و منجر به سود آوری بیشتر گردد.
وبلاگ تخصصی آموزش و انجام پروژه سالیدورکز - سالیدورک و خدمات مهندسی معکوس شرکت آراکو :

http://solidworks-iran.blog.ir