• 02166129745
  • info@araco.ir
فروش پکینگ نت اسپلش ضد رسوب برج خنک کننده
29 مهر 2019

فروش پکینگ نت اسپلش ضد رسوب برج خنک کننده

مدیا یا پکینگ اسپلش چیست؟

اگر شما هم در کارخانه خود سیستم برج خنک کننده دارید، احتمالا نام مدیا، فیلینگ و پکینگ را شنیده اید. پکینگ(فیلینگ) صفحات و شبکه های پلیمری هستند که سطح تماس آب و هوا را افزایش میدهند و به بهبود تبخیر کمک می کنند.

در بین انواع این سطوح تبخیر، پکینگ اسپلش در کولینگ تاور زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که سختی آب بالا باشد و احتمال رسوب گرفتن زیاد شود.

عملکرد تمام مدلهای پکینگ اسپلش مشابه هم اند. هدف کلی کوچک کردن قطرات آب برای بیشتر شدن سطح تبخیر است. البته نوع آنها با توجه به مقدار آلودگی و سختی آب تغییر خواهد کرد. در این مطلب می خواهیم در مورد فیلینگ یا مدیا نت اسپلش که یکی از انواع پکینگ اسپلش است، توضیخ بدهیم.

پکینگ نت اسپلش(Cooling tower non clogging trickle splash)

پکینگ یکی از اجزای برج خنک کننده است که باعث بیشتر شدن زمان برخورد آب و هوا و همچنین افزایش سطح مفید تبخیر می شود. اگر بخواهیم یک نمونه مشابه پکینگ ها را مثال بزنیم، می توانیم به پوشال کولر آبی اشاره کنیم که کاری شبیه پکینگ اسپلش انجام می دهد. به صورت کلی فیلینگ به دو نوع فیلم(Film fills) و اسپلش(Splash fills) تقسیم می شود. در این قست می خواهیم در مورد پکینگ تریکل اسپلش(نت اسپلش) برج خنک کن و نحوه انتخاب آن، توضیحاتی بدهیم. به مدل Splash fills، پکینگ شبکه ای و یا پکینگ توری هم گفته می شود.

پکینگ چیست و چطور کار می کند

خدمات مشاوره، طراحی و فروش کولینگ تاور و قطعات

انواع فیلینگ اسپلش موجود در بازار

در بازار ایران چند نوع پکینگ نت اسپلش(تریکل) وجود دارد. دو نوع این پکینگ ها از روی نمونه های آلمانی و با کیفیت خوب تولید شده است. مهمترین مساله در هنگام خرید این محصول، عدم استفاده تولید کننده از PP(پلی پروپیلن) بازیافتی در تولید می باشد.

نمونه های بسیار عالی پکینگ Splash از روی تولیدات دو شرکت آلمانی ساخته شده که در ادامه توضیح مختصری در مورد این مدل ها خواهیم داد. توجه داشته باشید که هر دو نوع پکینگ های اسپلش طرح تو اچ و هووی تک، ابعاد بلوکی معادل 90*45*60 سانتیمتر دارند و از روی ابعاد بلوک می توانید متوجه شوید که با مدل اقتصادی به ابعاد بلوک 100 * 30 *30 سانتیمتر متفاوت هستند.

مدیا اسپلش شرکت هوی تک آلمان(Hewitech NC 20 TRICKLE GRID)

این نمونه که در گذشته توسط شرکت آریا بنیز از آلمان وارد می شد، کیفیت خوبی دارد و معمولا عمر مفید آن بالای 5 سال است. البته از حدود سال 1398 به بعد واردات آن از آلمان متوقف شد و نمونه های ایرانی با کیفیت جایگزین شدند. برای مطالعه مشخصات پکینگ تریکل اسپلش NC 20 می توانید به سایت هوی تک آلمان مراجعه کنید.

پکینگ NET 25 150 شرکت 2H ENEXIO

این مدل پکینگ اسپلش هم از تولیدات شرکت تو اچ آلمان است که یکی از بزرگترین تولید کنندگان مدیا در جهان اند. این نمونه آلمانی فیلینگ هم از سال 1398 وارد نمی شود ولی ما نمونه بسیار باکیفیت ایرانی آن با قیمت مناسب تولید کرده ایم. جنس این پکینگ هم از PP است. اطلاعات بیشتر این محصول در سایت شرکت آلمانی انکسیو وجود دارد. نمونه بلوک پکینگ آلمانی اسپلش NC20 و Net150 را در تصویر زیر می بینید.

قیمت پکینگ اسپلش(فروش فیلینگ ضد رسوب برج خنک کن PP آلمانی)

در حدود 5 سال پیش که تحریمهای جدید وضع نشده بودند، همچنان امکان واردات پکینگ نت اسپلش وجود داشت. در آن زمان دو نوع پکینگ نت اسپلش از برند های هوی تک(Hewitech) و تو اچ انکسیو(2H-ENEXIO) وارد ایران میشد. در چند سال اخیر بخاطر تحریمها عملا پکینگ Splash جدید وارد بازار نشده و چند نمونه داخلی تولید شده است. از بین این موارد عملا دو نمونه Splash بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند.
نمونه اول با ابعاد بلوک 100/120*30*30 سانتیمتر که قیمتی بصرفه دارد. البته متاسفانه بعضی از تولید کنندگان برای ارزان شدن، در تولید آن از مواد بازیافت هم استفاده می کنند. این نمونه در بازار در سه رنگ مشکی، سفید و آبی تولید می شود. قیمت نمونه با کیفیت آن بین 3.5 تا 5 میلیون تومان به ازای هر متر مکعب است.(توجه داشته باشید که واحد قیمت فیلینگ ها متر مکعب است. برای تبدیل قیمت ذکر شده به هر بلوک، آنرا تقسیم بر 10 کنید)ما پکینگ سفید و مشکی Splash در ابعاد 120*30*30 سانتیمتر با کیفیت را از مواد PP درجه 1 و نو تولید می کنیم.
نمونه دوم که ما به بازار عرضه می کنیم ابعاد بلوکی معادل 90*45*60 سانتیمتر دارد. این نمونه کاملا مشابه پکینگ های آلمانی است و از نظر کیفیت بهترین گزینه بازار است. قیمت این نمونه بین 9.5 تا 11 میلیون تومان به ازای هر متر مکعب خواهد بود. کیفیت این نمونه به حدی بالاست که بعضی از شرکت ها، این نمونه را بجای پکینگ آلمانی تریکل اسپلش می فروشند. البته همانطور که گفتیم این نمونه با افتخار تولید ایران است. مواد بکار رفته در این نوع مدیا(فیلینگ) پلی پروپیلن کاملا نو و غیر بازیافتی است و اتصال ورقهای آن از طریق پین انجام می شود. عمر مفید این نمونه بالای 7 تا 10 سال است و در صنعت کاربرد دارد.
فیلم آشنایی با پکینگ اسپلش

مشخصات انواع پکینگ برج خنک کننده

انواع مدیا برج خنک کننده
مشخصات پکینگ(فیلینگ) و مدیا های متداول بازار
نوع پکینگ نام تجاری تحمل دما
(سانتیگراد)
سطح تبخیر
(متر مربع در 1 متر مکعب)
مقاومت در برابر رسوب، اسید و باز عمر مفید بر حسب سال
فیلم گام 12
PVC
CF 12 60 230 خیلی کم 2 تا 4
فیلم گام 19
PVC
CF 19 60 150 کم 2 تا 4
فیلم گام 19
PP
KFP 19 80 150 کم 3 تا 6
نت اسپلش (تریکل)
PP
NC 20 , NC 25, Net 150 80 110-130 خوب 7 تا 10
اسپلش گرید
FC 70 30
PP
FC 70.34 80 80-95 عالی 7 تا 10

در جدول فوق سطح تبخیر، نام تجاری، جنس، مقاومت حرارتی و مقاومت انواع متداول پکینگ های برج خنک کننده و مدیا اسپلش را برای استفاده شما عزیزان ارائه کرده ایم.

فواید استفاده از پکینگ نت اسپلش در برج خنک کننده

1- عمر مفید پکینگ نت اسپلش بسیار بالا و در حدود 10 الی 15 سال است و در نتیجه نگرانی های واحد تعمیرات و نگهداری کم میشود. علاوه بر این با گذشت زمان و بدلیل نیاز نداشتن به تعویض، ارزش خرید نت اسپلش از فیلینگ فیلم بیشتر می شود.

2- پکینگ ضد رسوب (اسپلش) در مواردی که سختی آب بالا است و درون آب ذرات معلق وجود دارد (TSS بالا) دچار گرفتگی نمی شود و راندمان کولینگ تاور همیشه در شرایط خوب و مطلوب باقی می ماند.

3- اگر شرایط آب ورودی به برج خنک کن که از خط تولید می آید، حالت اسیدی و قلیایی داشته باشد، دیگر نیازی نیست نگران خوردگی، ترد شدن و باز شدن چسب پکینگ باشید(صفحه های مشبک پکینگ اسپلش کولینگ تاور، به وسیله پین به هم متصل شده است. برخلاف پکینگ فیلم PVC که در آن ورقها با چسب به همن متصل شده اند و در آب اسیدی و قلیایی و به مرور زمان این چسب ها از بین میرود)

4- اگر در خط تولید کارخانه شما دمای آبی که به برج خنک کننده وارد می شود از 55 درجه سانتیگراد بیشتر است، حتما باید از پکینگ هایی مثل اسپلش که از جنس PP ساخته شده اند، استفاده کرد.

5- اگر در مخزن یا بسین کولینگ تاور جلبک و بیوفیلم (بایوفیلم) مشاهده کردید مطمئنا بر روی فیلینگ ها نیز جلبک و باکتری ایجاد شده که بهترین راه برای مقابله با آنها، استفاده از مدیا مشبک و شستشوی منظم آن ها با واتر جت است.

با توجه به این موارد در بیشتر صنایع و کارخانه ها، پکینگ ضد رسوب باعث صرفه جویی بسیار زیاد، بالا رفتن راندمان، کم شدن زمان تعمیرات و افزایش بهره وری خواهد شد.

در صورتیکه برج خنک کننده کارخانه شما راندمان پایینی دارد و یا در آینده نزدیک می خواهید برای تعویض پکینگ کولینگ تاور های خود اقدام کنید، برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشخصات فنی و قیمت پکینگ های نت اسپلش ضد رسوب، با ما تماس بگیرید.

انواع پکینگ و فیلینگ برج خنک کنکابردهای دیگر فیلینگ مشبک اسپلش

مدیا شبکه ای و توری شکل اسپلش را می توان به غیر از برج خنک کننده در دستگاههای دیگری نیز استفاده کرد. یکی از کابردهای بسیار خوب پکینگ نت اسپلش در اسکرابر آلاینده های صنعتی است. قرار گرفتن فیلینگ نت اسپلش در اسکرابر گاز، کمک می کند سطح تماس مایع با گاز بیشتر شود و آلاینده کمتری به هوا وارد گردد. پیشنهاد می کنیم در هنگام خرید مدیا نت اسپلش برای دستگاه اسکرابر، حتما از نمونه مشابه آلمانی مجموعه ما استفاده کنید که کیفیت خوبی دارد و از مواد درجه 1 ساخته شده است.
یکی دیگر از کاربردهای پکینگ تریکل اسپلش، سیستم ها و مخازن تصفیه فاضلاب است. لیست بعضی از صنایعی که از پکینگ اسپلش در کولینگ تاور استفاده می کنند عبارت است از:
- برج خنک کننده کارخانه تولید رب
- کولینگ تاور صنایع فولاد
- برج تولیدکنندگان لبنیات
- سیستم های تهویه مطبوع و چیلر(با آب سخت)
- پکینگ برای برج خنک کننده های واقع در نقاط پر غبار(خاک)
- مدیا در اسکرابر های صنعتی

فروش پکینگ نت اسپلش برج خنک کننده
فروش پکینگ ضد رسوب PP کولینگ تاور
فروش فیلینگ رندوم اسپلش برج خنک کن
مدیا شبکه ای برای تصفیه فاضلاب
فیلینگ مشبک اسکرابرهای صنعتی

محمد قربانعلی بیک

09124780268

02166129745

02166561974

کانال آپارات فیلم آموزشی برج خنک کننده و پکینگ
وبلاگ تخصصی طراحی و انتخاب کولینگ تاور و روش های کاهش مصرف آب


در ادامه این بخش می خواهیم به برخی از سوالاتی که به صورت مکرر در خصوص پکینگ یا فیلینگ برج خنک کننده پرسیده می شود پاسخ دهیم.

عمر مفید پکینگ جنس PVC و پکینگ PP یا پلی پروپیلن چقدر است؟

پاسخ : به صورت کلی پکینگ های PP عمر مفید بیشتری از پکینگ PVC دارند. به عنوان مثال فیلینگ نت اسپلش ضد رسوب عمر مفیدی در حدود 10 الی 15 سال دارد. در حالیکه فیلینگ و پکینگ PVC که از نوع فیلم هستند عمر مفیدی در حدود 2 الی 5 سال دارند که اگر دمای آب بالا باشد یا رسوب کولینگ تاور زیاد تر از حالت عادی شود ممکن است نیاز باشد پکینگ فیلم PVC هر سال تعویض گردد.

شستشو، سرویس و از بین بردن رسوب پکینگ فیلم آسان تر است یا پکینگ اسپلش؟

پاسخ : پکینگ و فیلینگ نوع فیلم پس از رسوب گرفتن سخت تر از پکینگ اسپلش سرویس می شود. در اکثر موارد پکینگ های اسپلش به راحتی و با استفاده از واتر جت شسته شده و کلیه رسوب ها از روی پکینگ حذف می شود. معمولا سرویس و شستشوی پکینگ نت اسپلش در بازه 3 الی 5 ساله باید انجام شود.

تمیز کردن و رسوب زدایی پکینگ فیلم با نوع نت اسپلش متفاوت است. در بسیاری از موارد پکینگ فیلم پی وی سی که ورقه های آن به وسیله چسب به هم متصل شده پس از مدت 1 الی 2 سال خشک و شکسته می شوند و در هنگام سرویس دوره ای کولینگ تاور به عنوان ضایعات دور انداخته می شوند. فیلینگ فیلم پی پی که کیفیت و استحکام بیشتری دارد و ورق های آن به وسیله اتصال جوش حرارتی به هم متصل شده را می توان بعد از 1 تا 2 سال با اسید شستشو داد. باید توجه داشت که پکینگ فیلم PVC را نمی توان به وسیله اسید شست.

فیلینگ مناسب برای آب چاه و آب سخت چیست؟

معمولا اگر شرایط آب چاه خیلی بحرانی نباشد، پکینگ نت اسپلش ضد رسوب بهترین گزینه است. خاصیت پکینگ اسپلش مقاومت در برابر رسوب و سختی آب است. این نوع پکینگ در صورتی که رسوب بگیرند به راحتی و با واتر جت تمیز می شوند.

اگر در آب برج خنک کننده اسید باشد از چه پکینگ یا فیلینگ باید استفاده کرد؟

در مواردی که در آب کولینگ تاور اسید وجود داشته باشد و یا شرایط آب قلیایی باشد، پکینگ با جنس PVC به سرعت از بین میرود. موقعی که آب اسیدی یا قلیایی است باید از پکینگ PP - جنس پی پی استفاده شود. مشکل فیلینگ فیلم پی وی سی در شرایط اسیدی علاوه بر صدمه دیدن ورقه ها و لایه های پکینگ، از بین رفتن چسب پکینگ نیز هست.

آیا امکان تعویض پکینگ چوبی برج خنک کننده با پکینگ نت اسپلش ضد رسوب وجود دارد؟

بله. پکینگ های قدیمی چوبی بدلیل سطح مفید تبخیر پایین و تشکیل رسوب و جلبک، همیشه در زمان تعمیرات مشکلات فراوانی را برای واحد تعمیرات و نگهداری ایجاد می کنند. تعویض فیلینگ چوبی اشباع با پکینگ نت اسپلش ضد رسوب می تواند به بالا رفتن راندمان برج خنک کننده کمک کرده و در عین حال از ایجاد جلبک و بیو فیلم در کولینگ تاور جلوگیری نماید.

با توجه به تفاوت راندمان پکینگ فیلم با اسپلش ضد رسوب، پکینگ نت اسپلش برای تعویض چقدر باید بیشتر باشد؟

با توجه به این مساله که سطح مفید پکینگ فیلم در حدود 150 متر مربع بر متر مکعب است و سطح مفید تبخیر پکینگ نت اسپلش ویژه، 130 متر مربع در متر مکعب است، به صورت میانگین به ازای ارتفاع 60 سانتیمتر پکینگ فیلم، باید 90 سانتیمتر یعنی دو بلوک پکینگ اسپلش ضد رسوب استفاده کرد.

مقایسه سطح مفید تبخیر فیلینگ و مدیا کولینگ تاورسطح مفید تبخیر پکینگ نت اسپلش و پکینگ گرید اسپلش FC 70 . 34

بهترین گزینه برای تعویض پکینگ رندوم اسپلش یا رندوم مدیا چیست؟

مدیای رندوم اسپلش که شکل استوانه ای دارد در اصل مدیا ای برای تصفیه فاضلاب است. این مدیا بعد از مدتی به عنوان پکینگ از سوی برخی تولید کنند برج خنک کننده معرفی شد. مشکل اصلی رندوم اسپلش، نحوه قرار دادن آن در برج خنک کننده و سپس سرویس آن ها در زمان تعمیرات کولینگ تاور است. فیلینگ رندوم اسپلش استوانه ای به صورت عمده به داخل برج خنک کننده در شرایطی که کف آن توری نصب شده ریخته می شود. البته توری ها به مرور زمان شکم داده و در برخی موارد پاره می شوند که در نتیجه مدیای رندوم به داخل مخزن ریخته می شود. علاوه بر این مساله در زمانی که نیاز به رسوب گیری است، تخلیه این پکینگ ها بسیار سخت است.

نحوه قرار دادن رندوم مدیا استوانه ای در برج خنک کننده مخروطیاستفاده از توری برای ریختن پکینگ رندوم اسپلش در برج خنک کن

بهترین گزینه برای جایگزینی و تعویض رندوم اسپلش، استفاده از پکینگ با کیفیت تریکل (نت) اسپلش است که عمر مفید بسیار بالایی دارد و چیدمان و خارج کردن آن از کولینگ تاور بسیار آسان است.

آیا پکینگ کولینگ تاور گرد را می توان با نمونه تریکل اسپلش تعویض کرد؟

بله. بر اساس توضیحات ارائه شده، به جرات میتوان گفت فیلینگ نت اسپلش بهترین گزینه برای کولینگ تاور های صنعتی و برج خنک کننده چیلر ها است. عمر مفیر این پکینگ بالای 7-10 سال است و نیاز به اسید شویی ندارد. در برج خنک کننده گرد که فرم هندسی پلان پکینگ باید گرد باشد، می توان با بریدن بلوک های اطراف، کل مساحت برج گرد را پوشش داد. لازم به ذکر است قیمت پکینگ نت اسپلش بسیار بالاتر از پکینگ های هات رول و یا پکینگ رولی فیلم است، اما در عین حال عمر مفید آن نیز بسیار بالاتر است و تا سالیان طولانی نیاز به تعویض ندارد.

در تصویر ذیل نحوه چیدمان برج خنک کننده بطری شکل با استفاده از بلوک نت اسپلش PP نشان داده شده است.

چیدمان پکینگ نت اسپلش در برج خنک کنندهکیفیت نمونه پکینگ نت اسپلش پلی پروپیلن چگونه مشخص می شود؟

پکینگ تریکل اسپلش برج خنک کننده در ایران دو سایز متفاوت دارد. نمونه اول ابعاد 920*450*600 میلیمتر و نمونه دوم پکینگ اسپلش ضد رسوب به ابعاد 1000*300*300 میلیمتر. در موارد فراوانی و به دلیل اختلاف قیمت زیاد این دو مدل، کارفرما در زمان خرید دچار تردید می گردد. دلیل اختلاف قیمت بالای این دو نمونه کیفیت تولید و عمر مفید آنها است. مواردی که در هنگام خرید پکینگ نت اسپلش طرح آلمانی باید مورد توجه قرار بگیرد عبارت است از :

- عدم استفاده از مواد بازیافت در تولید پکینگ، به عنوان مثال پکینگ تولید شده از مواد بازیافتی بوی بسیار نامطبوعی دارد و به راحتی از روی بو قابل تشخیص است. استفاده از مواد بازیافت در پکینگ باعث کم شدن استحکام، کم شدن شدید عمر مفید، مقاومت پایین در مقابل اسید و دمای بالا و به مرور زمان شکم دادن پکینگ و بعضا خرد شدن آن می شود.

- استفاده از پین طولی، که در نمونه پکینگهای با بلوک سایز بزرگ (920*450*600) استفاده می شود، موجب بالا رفتن استحکام بلوک پکینگ می گردد. عموما در نمونه های ارزان قیمت سایز کوچک پکینگ اسپلش، بدلیل کوچک بودن ابعاد ورق ها، امکان استفاده از پین طولی نیست و به همین دلیل این نمونه ها استحکام کمی دارند.

- کیفیت قالب و کم بودن لبه در بین شبکه فیلینگ اسپلش، در صورتیکه کیفیت قالب پایین باشد، در بین شبکه Net splash packing لایه هایی از مواد پلاستیکی باقی می ماند که این لایه ها باعث کم شدن راندمان تبخیر برج خنک کننده می باشد.

تحمل وزن هر بلوک از پکینگ نت اسپلش درجه 1 چقدر است؟

یکی از مهمترین تفاوت های پکینگ تریکل اسپلش طرح آلمانی تو اچ با نمونه ارزان قیمت، تحمل وزن آنها است. در نمونه طرح 2H که فقط در اندازه 90 در 45 در 60 سانتیمتر تولید می شود، هر بلوک پکینگ بدون نیاز به هیچ نوع تسمه کشی، وزنی در حدود 80 کیلوگرم را براحتی تحمل می کند. اما نمونه ارزان قیمت که طول آن 1 متر و عرضش برابر 30 سانتی متر است، استحکام وزنی خیلی کمی دارد. به همین خاطر است که برای پروژه های صنعتی و برج های خنک کننده بتنی، بهترین گزینه استفاده از مدیای تریکل اسپلش طرح آلمانی است.
مقاله پکینگ اسپلش