معرفی تکنولوژی هیبریدی
28 خرداد 2017

معرفی تکنولوژی هیبریدی

معرفی تکنولوژی هیبرید و کاربردهای آن در صنعت خودرو
 
امروزه به سبب تردد انواع خودروهای هیبریدی در سطح شهرها، اکثر انسان ها با این نام آشنا هستند. اما فناوری هیبرید یا Hybrid Technology که هر روز جای پای خود را در صنایع مختلف محکم تر می نماید، چیست؟ هایبرید در اصطلاح لغوی به معانی دوگانه، ترکیبی، دورگه  و مخلوط است. برای مثال در علم گیاه شناسی به نژادهایی که حاصل از ترکیب دو نژاد دیگر باشند هایبرید می گویند. در واقع این اصطلاح ابتدا در علوم ژنتیک گسترش یافت و به کاربرد رسید. اما اکنون دیگر کمتر کسی با ریشه های این لغت آشنایی دارد در حالی که کاربرد و مفهوم آن را به خوبی درک می کند. هایبرید که به معنای دورگه است، در صنعت مفاهیم جدیدی را خلق کرده. مفاهیمی که با بهبود عملکرد، افزایش شتاب، کاهش مصرف و آلایندگی و حتی لذت رانندگی در بالاترین حد ممکن با زندگی روزمره انسان ها اجین شده.
هایبرید در صنعت یعنی استفاده از چند منبع. در صنعت خودرو اما این لغت با استفاده ترکیبی از باتری و بنزین به عنوان منابع تأمین انرژی حرکتی در ذهن عموم جا افتاده است. در حالی که گستره بسیار بیشتری از این مفهوم را شامل می شود. گاهی در یک وسیله نه چندان مهیج مانند یک ماشین حساب بروز می کند! آری، یک ماشین حاسب نیز میتواند هیبریدی باشد. حتما دیده اید ماشین حساب هایی که از باطری و یک پنل نوری استفاده می کنند. این دستگاه ساده و ارزان نیز یک وسیله صنعتی هیبریدی است. چرا که از دو منبع انرژی استفاده می کند.
تصویر شماره 1: یک ماشین هیبریدی! لزومی ندارد که تجهیزات هیبریدی سیستم های بسیار پیچیده باشند.
 
پس به صورت یک تعریف کلی هر دستگاه و وسیله ای که از چند منبع انرژی استفاده می کند در واقع دارای تکنولوژی هیبریدی است. در صنعت حمل و نقل نیز میتوان به هر وسیله ای که از دو منبع سوختی استفاده می کند لقب هیبریدی داد. حتی خودروهایی که از بنزین و گاز طبیعی (CNG) استفاده می کنند. این خودروها که در داخل به آنها دوگانه سوز می گویند، در اصلاح دقیق علمی همان هیبریدند. اگرچه در هیچ کجای دنیا رسم نیست وسیله ای که چند نوع سوخت فسیلی می سوزاند را ملقب به این افتخار نمود! در صنایع حمل و نقل لقب هیبریدی را تنها برازنده وسیله ای می دانند که حداقل در یک حالت از منابع تجدید پذیر و سوخت های پاک استفاده کند و پر رونق ترین مثال آن برق و باتری است. البته بررسی های بسیاری برای استفاده از گازوییل و باتری به عمل آمده اما بیشتر سیستم های هیبریدی در صنعت خودرو شامل هیبریدهای باتری و بنزین بوده است. اما امروزه دیگرتنها کمپانی های محافظ کار و دوستدار محیط زیست نیستند که از این تکنولوژی بهره می برند. بلکه برندهایی مانند فراری، پورشه و مکلارن که قرین با اوج هیجان و لذت رانندگی هستند و البته در پیشرفته ترین و گران ترین و سریعترین مدل های خود (Porsche 918, Ferrari LA Ferrari, McLaren P1 ) به سمت تکنولوژی هیبریدی رفته اند. تکنولوژی هیبرید بدون شک در بین خودروهای تماما برقی و تماما بنزینی تا سالها جایگاه مناسبی خواهد داشت و هر روز بر تعداد کمپانی هایی که به این سمت حرکت می کنند بیشتر خواد شد. البته که بر تعداد مشترانی که به سمت این فناوری جذب می شوند نیز روز به روز افزوده خواهد شد.